Call for papers zvláštního čísla časopisu Sustainability na téma A Systemic Perspective on Urban Food Supply: Assessing Different Types of Urban Agriculture je otevřený až do 31. 5. 2020. S případnými dotazy se obracejte na spolueditora čísla Jana Vávru (jvavra@ef.jcu.cz).

Aktuality z projektu můžete sledovat na Twitteru @QuietSust nebo můžete sledovat naše výzkumníky @hansvavra a @jehlicka_petr.

V únoru proběhla na půdě Poslanecké sněmovny parlamentu ČR diskuze o připravovaném zahrádkářském zákonu. Diskuze se zúčastnil Jan Vávra, který spolu s Petrem Jehličkou a Lucií Sovovou už dříve komentoval návrh zákona pro poslance.

Leden ve znamení projektových aktivit. V Českých Budějovicích proběhla další schůze týmu, věnovaná zejména přípravě dotazníkového šetření. Následně byl v časopise Journal of Cleaner Production publikován článek The role of edible cities supporting sustainability transformation – A conceptual multi-dimensional framework tested on a case study in Germany, jehž spoluautorem je Jan Vávra (ke stažení zde).

V prosinci vystoupili na zajímavých akcích dva členové týmu. Nejdříve 5. 12. na semináři Kvalitativní metody ve výzkumu V. se Miloslav Lapka v příspěvku “Svět sociálních sítí jako problém dvou kultur?” zamýšlel i nad světem zahrádkářů (zde), 17. 12. Petr Jehlička v OpenSpace Seminar: Post-Brexit Sustainable Food Systems diskutoval o zahrádkaření a problematice potravinových systémů v post-brexitové Velké Británii. V ten samý den vyšel i článek Lucie Sovové o pražském městském zemědělství v časopise 7. Generace.

V prosinci vyšlo nové číslo Canadian Journal of Development Studies, obsahující zvláštní sekci Post-socialist smallholders: silence, resistance and alternatives, jejímž spolueditorem je Petr jehlička. Celé číslo i s open access editorialem a článkem členů týmu navazujícím na předchozí výzkumný projekt je zde.

Petr Jehlička prezentoval příspěvek Degrowth lessons from the European East: self-provisioning, sharing and the resilient food system na Green Academy Winter Seminar Degrowth Kaleidoscope – Real-Existing Utopias in Action, který organizoval záhřebský Institut pro politickou ekologii na Plitvických jezerech v Chorvatsku (8. – 10. listopadu 2019).

Lucie Sovová získala za svůj výzkum samozásobitelství čestné uznání fondu Storm-van der Chijs na Wageningen University. Více informací zde.

Alena Rýparová prezentovala
příspěvek Ethnografy of sharing initiatives in Brno na konferenci “Ethnographies of Collaborative Economi(es)” konané 25. 10. 2019 v Edinburghu ve Velké Británii. Příspěvek ve sborníku i prezentace jsou v sekci Publikace a média.

Přednáška Jana Vávry pro veřejnost v Kanceláři archtektury města Karlovy Vary, říjen 2019.

Fotografie i video z celé akce naleznete zde. Prezentace .

Druhé projektové setkání za účasti všech členů týmu proběhlo v říjnu 2019 v Brně.

V září 2019 byli Lucie Sovová, Petr Jehlička a Jan Vávra požádáni Pirátskou stranou o expertní stanovisko k připravovanému návrhu zahrádkářského zákona a svůj odborný názor velmi rádi poskytli.

V červenci 2019 se konal v Miláně 10. celosvětový kongres IALE s tématem Nature and society facing the Anthropocene, na kterém Jan Vávra spoluřídil symposium o městském zemědělství a prezentoval první výsledky projektu.

V květnu 2019 proběhlo první fyzické setkání členů projektu. Vzhledem ke geografii Česka, dopravní dostupnosti a faktu, že přijeli z Brna, Českých Budějovic a Milton Keynes, byla pro setkání zvolena neutrální půda pražského Albertova.